Корисна інформація

Людина померла. Що робити?

Людина померла. Виникає безліч питань, з якими ми не стикалися раніше. Як отримати свідоцтво про смерть, як вирішити питання з лікарнею і моргом, як відшкодувати витрати на ритуальні послуги. 

Найчастіше, за цією неминучою суєтою ми забуваємо про те, що не менш важливо для покійного, ніж організаційні питання.

Кроки, які неохідно зробити. Дана інструкція дієва, якщо смерть наступила в великих містах і прилеглих до них територіях.

 

Якщо смерть сталася в будинку

в нічний час:

 • - викликати бригаду швидкої медичної допомоги для констатації смерті;
 • - викликати співробітника міліції для оформлення протоколу огляду трупа;
 • - отримати бланк констатації смерті(або супровідний лист) від медичних працівників та протокол огляду трупа від співробітника міліції;
 • - при необхідності викликати спеціалізовану машину для перевезення тіла в морг;
 • - після отримання в поліклініці або морзі медичного сідоцтва про смерть, в РАЦСі (за місцім проживання померлого або розташування моргу, або в черговому РАЦСі (на час неробочих днів) отримати гербове свідоцтво про смерть та довідку про смерть (форма33).

 

в денний час:

 • - викликати дільничого лікаря для огляду тіла, констатації смерті та оформлення бланка констатації смерті;
 • - викликатиспівробітника поліції для оформлення протоколу огляду трупа;
 • - з бланком констатації смерті,протоколом огляду трупа, амбулаторною картою померлого (за наявності її на руках), паспортом померлого і паспортом заявника звернутися в поліклініку для оформлення медичного свідоцтва про смерть або для вирішення питання про направлення трупа на паталогоанатомічний розтин;
 • - якщо прийнято рішенняпро направлення трупа на паталогоанатомічний розтин, то викликати спеціалазовану машину для перевезення тіла в морг, а потім з паспортом померлого і паспортом заявника необхідно звернутися в морг, для оформлення медичного свідоцтва про смерть;
 • - після отримання в поліклініці або морзі свідоцтва про смерть, в РАЦСі можна отримати гербове свідоцтво про смерть та довідку про смерть (форма33);
 • - викликати агента ритуально-похоронної служби для оформлення замовлення на надання ритуальних послуг та організації похорону.

 

Якщо смерть настала в громадському місці:

Якщо нещаста трапилося в дорозі або громадському місці, з місця події тіло покійного направляється в судово-медичний морг, тому, коли пропав родич або інша близька людина,треба звертатися в агентство нещасних випадків або в міліцію. Вам повідомлять адреси судово-медичних моргів,куди можна приїхати для упізнання тіла і отримання висновку про причину смерті.

 

Якщо смерть була насильницькою (нещасний випадок, вбивство, суїцид, автокатастрофа, опіки, утоплення, падіння з висоти, і т.д.)

 • - при насилиницьцій смерті або при підозрі на неї, тіло померлого в обов'язковому порядку направляється в судово-медичний морг з місця події. Міліція або прокуратура за фактом смерті проводить перевірку, в результаті якої порушується кримінальна справа або виноситься постанова про відмову в порушенні кримінальної справи;
 • - для поховання покійного вам необхідно буде отримати дозвіл міліції чи прокуратури, залежно від того, хто рповодить перевірку за фактом смерті. Отримати дозвіл на поховання вам необхідно до реєстрації смерті в РАЦСі;
 • - після отримання медичного свідоцтва про смерть, в РАЦСі за місцем проживання померлого отримати гербове свідоцтво про смерть та довідку про смерть (форма33);
 • - викликати агента ритуально-похоронної служби для оформлення замовлення на надання ритуальних послуг та організації поховань.

У всіх інших випадках медичне свідоцтво про смерть оформляється після патолого-анатомічного або судово-медичного дослідження в морзі.

 

 

Історія і традиції відспівування померлих

По своїй суті відспівування являє собою церковну процесію, при якій йде читання, в певній послідовності молитов, покликаних напучувати і проводити людини в інший світ. Саме таке читопоследование назване в народі отпеванием, оскільки половина стихир, молитов, уривків з Біблії співаються.
Звідки пішло саме поняття – відспівування і ритуал відспівувати покійника

Щодо обряду поховання і відспівування християнина – він описаний Біблією і перший, самий яскравий приклад є поховання, а також подальше відспівування Ісуса Христа після його смерті. Сам ритуал відспівування йде з часів Старого завіту, коли над небіжчиком читали певні витяги з Біблії. При цьому сам ритуал передбачає в собі не так звільнення від небіжчика його прижиттєвих гріхів, це те, що приносить душі покійного спокій і умиротворення.

Нарівні з цим читання певних молитов та витягів з Біблії корисно і для душ живих, оскільки змушує задуматися про тлінність життя, її швидкоплинність. Головне розуміти, що смерть це не кінець, а початок нового, вічного життя, буття на небесах Господь сам плакав над тілом його друга Лазаря, коли він помер.


Коли священик може відмовитися відспівувати покійника

В даному питанні священнослужитель має повне право відмовити в проведенні процедури відспівування покійного, якщо достеменно знає, що останній за життя обмовляв на Бога і ображав його, або ж у своєму заповіті просив не проводити церемонію відспівування. Також священик може не відспівувати покійника, якщо при житті останній не сповідував християнство або ж асоціював себе з прототипом Сатани.

Заборонено також відспівувати священиками і тих, хто покінчив життя самогубством – це великий гріх. Єдине виключення в даній ситуації – якщо небіжчик був несамовитий і то лише з письмового благословення правлячого в храмі архієрея.


Процедура відспівування – суть церемонії і традиції пов'язані з нею

Відспівування, як православна процесія, згідно з канонами і традиціями православ'я проводиться на 3-й день після смерті того, над ким її проводять. Єдиним днем, коли н6е проводять відспівування, переносячи його на наступний день, є Великдень і Різдво Христового.

Процесія відспівування над небіжчиком проводиться лише один раз, на відміну від панахиди, літій – здійснювати останні можна багаторазово. Згідно з церковними канонами, не проводять відспівування тих, хто відмовився від віри, навіть якщо при народженні був охрещений. У такому разі священики радять родичам самим читати молитви за упокій душі небіжчика, заради заспокоєння душі подавати і просити милостиню жебраків молитися за них. І що найголовніше повинні зробити родичі покійного і не закінченого покійного – обов'язково сповідатися і щиро покаятися в тому, що самі не сприяли у зверненні такої людини в православну віру, його шанування церковних канонів буття.


Не бійтеся звернутися до психолога

Ви поховали близької людини, нестерпна біль розриває серце? Труднощі переборні, вам потрібен час для відновлення душевної рівноваги. Людям, які пережили смерть близьких, часто необхідна консультація психолога. Без належної допомоги людина може захворіти серйозною хворобою або бути в депресії довгий час.

 

Що ж відноситься до симптомів стресу, що виникає після смерті близьких?

Порушення сну. Ви недосипаєте або постійно прокидаєтеся. Вас мучить безсоння, або ви рано встає, тому що сон не йде до вас. Через нестачу сну ви почуваєте себе розбитим і втомленим.

Почуття тривоги. Воно переслідує вас, не даючи спокійно жити. Вас мучить занепокоєння. Вам здається, що ви все робите не так, не продумані і неправильні.

Відсутність інтересу до всього. Вам байдуже те, що раніше було важливим. Ви втратили сенс життя, адже кохана людина назавжди залишив вас.

Зайва емоційність. У вас «очі на мокрому місці». Ви готові плакати з найменшого приводу. Сльози без видимої причини - ознака важкого стресу.

Неможливість справлятися з простими справами. Предмети валиться з рук, ви не можете зосередитися на простих речах.

Постійне невдоволення. Вас дратує все: примхлива маленька донька, яка не бажає їсти смачно приготовлену кашу або літня мати, без кінця виражає співчуття.

 

Що таке бальзамування?

У житті трапляються ситуації, коли необхідно зберегти тіло померлої людини протягом певного відрізка часу. У таких випадках наш ритуальна служба Траур пропонує провести бальзамування – процедуру з давньою історією і періодично відчуває «зліт» популярності.


Для чого потрібна процедура бальзамування?

Причини, коли люди звертаються до бальзамування небіжчика:
Бажання зберегти тіло без гнильних процесів до приїзду родичів або з метою транспортування до місця поховання. Особливо при спекотній погоді і вологості повітря;

Рішення «законсервувати» померлого відомого діяча або історичну особу, щоб нащадки могли мати про нього достовірне подання.

У будь-якому випадку бальзамування тіла спрямована на звільнення від гнильної мікрофлори, що викликає розкладання тканин і клітин організму. Провести його можна в домашніх умовах або доручити професіоналам в умовах спеціальних закладів – моргах.


Бальзамування в морзі

Ритуальні служби мають в своєму розпорядженні приміщення, обладнання і персонал, здатний виконати бальзамування померлих на рівні. При цьому визначальним фактором є патологоанатомічний розтин і необхідність окремого вивчення вилучених органів. Часто така практика має місце в судово-медичній експертизі. У такому разі бальзамування людини теж можливо, але воно проводиться секторним способом, поетапно просочуючи тіло хімічними складами. Потрібна чіткість і акуратність навичок, анатомічні знання патологічних процесів.


Процедура бальзамування

Для цього в кровоносну систему тіла вводиться спеціальна речовина (формалін), концентрація якого забезпечує ефект певної тривалості. Єдиною умовою є своєчасність проведення процедури і чітке визначення кінцевої мети: на скільки зберегти тіло? Введення розчинів здійснюється шприцами з великими голками, що вводяться максимально чітко в кровоносне русло. Збереження трупа без гниття кілька днів відбудеться після використання 10-15% розчину формаліну. Тривалі інтервали часу вимагають високих концентрацій.

Телефонуйте цілодобово


+38 (099) 09 77 296

+38 (098) 09 71 793

+38 (073) 41 07 642